הכל אודות סטייק סינטה

הכל אודות סטייק סינטה

נתח סטייק סינה

הסינטה (או באנגלית sirloin בתרגום חופשי מאנגלית עתיקה "מעל הירך") הוא נתח בשר המגיע מגב הבקר בהמשך לנתח האנטריקוט (כלפי מטה מהצוואר) ונמצא בצלע מס' 13 המוכרת כסטייק טיבון (באנגלית BONE-T) כאשר בצד אחד פילה ובצד השני סינטה. הסינטה עצמה מחולקת ל-2 חלקים. עליון ותחתון למרות שברוב המקרים 2 החלקים יקראו פשוט "סינטה" אצל הקצב המקומי שלכם, אל תבלבלו לחשוב שהם דומים. הם מגיעים מאזורים שונים של הבקר ויש להם מאפיינים ייחודיים מאוד.

הסינטה העליונה ממוקמת ממש בחלק העליון של אזור הסינטה (ומכאן השם).

אף על פי שהוא נחשב לנתח רזה למדי, הוא נחשב לאיכותי מאוד וניתן לעשות אותו אותו במגוון דרכים כולל לצלייה, טיגון, הקפצה או על המנגל.

בצמוד אליו, בקצה האחורי או בחלקו האחורי של הבקר נמצאת הסינטה התחתונה

סינוטה התחתונה מתאפיינת בבשר רזה אף יותר ופחות רך. ומסיבה זאת מומלץ בחום להשרות אותו במרינדה במשך 2-4 שעות לפני הבישול, ולעולם לא להביא אותו לדרגת עשייה של יותר ממדיום בכדי להימנע מנתח קשה שאינו נעים לאכילה. בנוסף, חשוב לא לנקב את המשטח בזמן הבישול בכדי לשמור על כל המיצים הטבעיים שלו.

שני הנתחים זמינים כסטייקים או כנתח שלם לצלייה.

חשוב לדעת:

לרוב הקצבים יתייגו את 2 הנתחים האלה תחת אותו שם "סינטה" לכן חשוב לשאול את הקצב באיזה נתח מדובר. זה ייתן לכם אינדיקציה לבישול נכון, והערכה של יוקר הבשר.

הסינטה נחשבת לאחד הנתחים היותר מעניינים לסטייקים ולנתח הרבה יותר מורכב להשגה באיכות גבוהה. השיוש בסינטה מתרכז בעיקר בשוליים של הנתח הכללי עם מעט מאוד (אם בכלל) שומן במרכז. השגת סינטה עם אחוזי שומן גבוהים במרכז הנתח או בכללי יהיה מאתגר מאוד.

תהליך יישון לסיטנה

תהליך היישון הסטנדרטי משתנה בין סוגי הבהמות השונות אך לרוב יארך 2-3 שבועות ובמהלכו ישתחררו האנזימים הטבעיים וירככו אותו. ללא יישון – הבשר יהיה קשה ולא נעים לאכילה.

הסינטה מתאימה גם הכנה גם כנתח שלם או להקפצה

הסינטה מתאימה לצלייה כנתח שלם (רוסטביף) או להקפצה במחבת עם רטבים וירקות כאשר היא פרוסה דק. בנוסף, באזורים מסוימים, כאשר חותכים אותה דק במיוחד, ניתן לעשות ממנה קארפצ'יו.

ערכים תזונתיים?

הסינטה העליונה מכילים כ -175 קלוריות ל100 גרם ו -5 גרם שומן ומספקים 30.8 גרם חלבון. בנוסף לסוגים שונים של ויטמין B האחראים לבריאות כדוריות הדם האדומות ומינרלים כגון אבץ, זרחן, וסֵלֶנִיוּם. בעוד החלק התחתון של מספק כ- 182 קלוריות, 26.5 גרם חלבון ו- 8.3 גרם שומן. בתוספת אותם הויטמינים והמינרלים המועילים.

להכנה על המנגל 

לסטייק במידת עשייה מדיום-רייר רצוי לבקש מהקצב נתחים במשקל של 250-300 גרם.
למידיום יש לבקש מעט דק יותר אך כדאי לוודא שהנתח משויש יחסית. ככלל, ככל שאתם מחפשים בשר עשוי יותר כך הנתח צריך להיות דק יותר. יש לשים לב שאתם מבשלים בזמנים קצרים יחסית. מאחר והסינטה יכול להתייבש ממש בקלות (כי הוא נתח רזה). מסיבה זאת כדאי לכוון לנתחים דקים אשר ניתן לבשל אותם במהירות מבלי לייבש אותם.

הכנה מוקדמת

כדאי להוציא את הסטייקים כשעתיים לפני תחילת ההכנה ולוודא שהם מגיעים לטמפרטורת החדר.
לצלייה על מחבת מומלץ להשתמש במחבת פסים מברזל יצוק.

אופן ההכנה

לפני תחילת הצלייה יש למרוח את הסטייקים במעט שמן זית.
לצליית הסטייק חממו את המחבת מס' דקות ללא שמן.
המחבת צריך להיות חם במיוחד עוד לפני שהוא פוגש את הנתח.

סטייק שמבושל למידת עשייה מדיום צריך להיות לצלות במשך 4 דקות על כל צד.
לא להזיז את הסטייק לא ללחוץ עליו, ובטח שלא לחתוך אותו בזמן הצלייה בכדי
לבדוק אם הוא מוכן כמו שאנשים רבים נוטים לעשות. 

עכשיו אפשר להזמין כאן סטייק סינטה איכותי

בתיאבון מעדני הקצב האטליז שלכם עד הבית!!

כתיבת תגובה